15 May 2020
Питали смо школског психолога
Ових дана је много лакше,осјећамо да је болест посустала, губи снагу. Трудили смо се да у протеклим мјесецима живимо нормално по правилима које је ова пошаст наметнула. Одговоре на нека актуелна питања потражили смо од нашег школског псхолога Радмиле Цвијановић, додуше овај пут помоћу имејла.
- . Постоји ли могућност да Вас контактирају ученици и у вријеме пандемије? Да ли је до сада било таквих случајева?
Могућност контактирања школског психолога путем вибер-група постоји и у вријеме пандемије. Сви разредници имају број телефона који могу дати ученицима уколико они то затраже. Сви ученици су још и прије пандемије добили мејл адресу на коју могу да шаљу питања или приједлоге. У досадашњем периоду, ученици нису тражили директан контакт са психологом, али смо проблеме рјешавали са разредницима као посредницима.
- Мислите ли да су ученици довољно информисани о вирусу и колико, према вашим сазнањима, озбиљно схватају ситуацију?
Ученици су информисани, онолико колико су их медији о томе информисали. Чињеница је да су информације лако доступне али исто тако и да су неке вијести непровјерене и сензационалистичке. Ученички однос према ситуацији је сигурно амбивалентан јер су и информације које добијају често супротстављене. Сигурна сам да се већина ученика придржава и поштује мјере како не би угрожавала ни своје ни здравље других људи, мањи број је вјероватно опуштенији. Као и одрасли, зар не?
3.Какво је Ваше мишљење о тренутном онлајн -школовању (предности/мане)
Онлајн школовање је по мом мишљењу добар начин да се одржи наставни процес и омогући веза са нормалношћу у ово вријеме измијењених норми. Другачији начин рада је промјена добро дочекана од стране ученика. Предности овог начина рада су што се увјежбава информатичка писменост ученика и усавршавају самосталне истраживачке вјештине. То су неопходне компентенције на тржишту рада. Мане онлајн-наставе су недостатак емотивног односа са предавачем који мотивише ученике. Интерактивни стил рада омогућава да наставник води ученике кроз процес учења што у ствари и оспособљава ученике за квалитетно учење, док су онлајн-наставом ученици остали без те врсте подршке. Такође, наставни процес треба и присуство других ученика да би се развијале способности тимског рада и користила компетитивност као мотивација за учење.
4.Да ли ће се тај вид наставе више практиковати и онда кад се ученици врате у школске клупе?
Мислим да неће! Добро би било и убудуће чешће користити могућност реализације пројектних задатака помоћу имејл адреса као што би било пожељно задржати ученичке вибер -групе на којима могу размјењивати информације. Међутим, то није ништа ново. Наши наставници су и прије пандемије користили предности друштвених мрежа и платформи да на тај начин допуне свој редовни наставни процес.
5.Ваш савјет за оне ученике којима боље одговара овакав вид наставе: како да се најбоље прилагоде на поновни вишечасовни боравак у школи?
Препоручујем им да након што се заврши наставни процес у овој години, полако и систематски смањују вријеме које проводе на интернету и на електронским уређајима. Добро би било да се консултују са својим старијим другарима о садржајима које ће учити у сљедећој години, проводе вријеме у природи и читају лектиру.
Кад нова наставна година почне, моћи ће са својим наставницима да договоре приједлоге које одлике он-лине начина учења могу и даље да користе.
6.Можете ли дати ученицима савјет како да се носе са овом ситуацијом која нас је задесила?
Ученици требају да остану у контакту са члановима породице и другарима и да отворено говоре о томе како се осјећају. Требали би да избјегавају опсесивно читање сензационалистичких вијести које појачавају њихову анксиозност. Пожељно би било да се баве хобијем у којем уживају без ообзира да ли је то: кување, узгој цвијећа, плес, цртање или спорт. Уколико се осјећају лоше, требају тражити помоћ, јер прикривањем проблема, проблем неће нестати него ће само расти. Могу контактирати мене на мејл pipsluzba@gmail.com или позвати Плави телефон 0800 50 305 гдје могу добити стручну помоћ.
Доступност и разумијевање нашег школског психолога ни овај пут није изостало. Савјети стручних лица су увијек добродошли. Не заборавите да лијепа ријеч увијек и свима прија.
Чланак,у сарадњи са професорицом, припремиле ученице Теодора Брестовац и Ивана Јовић,одјељење 2-2 туристички техничар